Skip to Content

Вдаримо по корупції лобіюванням!

Україна постала перед викликами, які неможливо вирішити без радикальних змін у економіці, реформ судочинства, перебудови військової сфери, протидії  інформаційним війнам та боротьби  з корупцією. З огляду на це, легітимація лобіювання знову набуває особливої актуальності. Так чи інакше, у нашій державі широко практикується адвокація, більш властива для громадських організацій, коли такі організації домагаються реалізації програмних засад та формують громадську думку.  Не менше є і проявів лобіювання. Починаючи від «вибивання» у Бюджетному комітеті ВРУ коштів під свій округ депутатами і, закінчуючи, отриманням замовлення на право обслуговування шкільну їдальню у сільській школі. Все це відбувається у повсякденному житті, не завжди чесно і прозоро. При цьому сором’язливо не називається своїми іменами. Звідси – чимало стереотипів у сприйнятті або, точніше, несприйнятті лобіювання суспільством, як чогось, що асоціюється з корупцією. І це все на тлі того, що у Європейському союзі, куди ми прагнемо, існує Єдиний реєстр лобістів, і людину, яка  у ньому не зареєстрована, не прийме для обговорення лобістських проблем жоден законодавець, який себе поважає. Ставлення до лобіювання в Україні далеко не однозначне, хоча у нашій країні й непогано досліджено світовий досвід.

У 2009 році на засіданні уряду був схвалений законопроект «Про вплив громадськості на прийняття нормативно-правових актів (Про лобіювання)». Усього в нашій країні вже було здійснено п’ять спроб врегулювання лобіювання на законодавчому рівні. Антикорупційною стратегією 2014-2017 років передбачено розробити протягом трьох місяців правові засади лобіювання. До процесу вже включилися, а також висловили бажання підключитися, такі народні депутати України, як Мустафа Найєм, Олексій Гончаренко, Леонід Козаченко, Дмитро Голубов, Оксана Продан, Андрій Шевченко.

Розробку оновленої концепції законопроекту, а також проведення широкої інформаційної кампанії та публічного обговорення (зокрема на експертному круглому столі) підтримав Міжнародний фонд «Відродження». Координаційну місію об’єднання фахівців, які б розробили проект відповідного закону та домоглися його прийняття,  взяв на себе «Інститут професійного лобіювання та адвокасі» (Lobbying.in.ua). Його колектив також створив Мережу регіональних центрів знань та експертизи задля підвищення якості реформ  і електронну платформу Regert.net. Співробітники Інституту провели заходи з навчання місцевих активістів азам лобіювання та адвокації і популяризації легалізованого лобіювання у Миколаєві, Одесі, Вінниці, Харкові, Хмельницькому, Кіровограді, Дніпропетровську, Херсоні, Запоріжжі, Сумах та Києві.

Схоже на те, що цього разу «лід розтопився, процес пішов і буде незворотнім», а отже, Україна прийме такий необхідний закон, врахувавши позитивний і негативний досвід провідних світових держав, країн з перехідною економікою, рекомендації міжнародних організацій, а також специфіку вітчизняного менталітету.