Skip to Content

Сергій Клімович - Три аргументи на користь врегулювання лобіювання в Україні

Без легалізації посередників між органами державної влади, бізнесом та ІГС перейти на наступний рівень розвитку економіки в державі буде важче.

Вже не перший рік в Україні ведуться розмови про потребу українських лобістів у повноцінному законі, який би регулював права та обов'язки комунікаторів з владою. На думку, прибічників НПА щодо легалізації лобістів, цей документ розставив би всі крапки над Ї та врегулював би дискутивні моменти. На жаль, півдюжини попередніх спроб не були вдалими.

Аргумент перший. Якшо Україна нарешті матиме свій працюючий закон "Про лобістську діяльність", на неї звернуть увагу транснаціональні лобістські корпорації. А це свідчитиме про те, що економіка країни вийшла на новий щабель глобалізаційного розвитку.

Аргумент другий. Даний закон є однією з ланок ланцюга законодавчих рішень, які б значно ускладнили життя вітчизняним корупціонерам. Наряду з нормою щодо прозорості формування, передвиборчих фондів, щорічної декларації видатків держслужбовців та членів їх сімей, регламентного запису щодо "сенсорної кнопки" у ВРУ, реальної конкуренції в середовищі державних закупівель і справедливої податкової системи, він швидко би провів до цивілізованих норм Government Relations та Advocacy в Україні.

Аргумент третій. Рано чи пізно в державі такий закон все одно з'явиться, з огляду на тенденції в країнах, з яких українські, та й російські теж, державці на словах звикли брати приклад (мова йде про членів НАТО та ЄС). І хоча оглядачі зазначають, що народні депутати України сьомого скликання все ще в масі своїй не сприймають ідею навязування самім собі додаткових рамок у стосунках з бізнесом і третім сектором, практика говорить про інше. Якщо спільнота комунікаторів сама не розробить притомий документ, то даний НПА можуть нав'язати згори, наприклад, з АПУ. З усіма можливими через це наслідками.

Отже, рано чи пізно Україна увійде до чільної десятки найпрогресивніших в плані лобістського регулювання країн світу (Австралія, Канада, США, країни Балтії, Польща, ЄС тощо). Це дозволить покращити низку соціальних процесів в нашій державі. Але для цього необхідно розробити, пролобіювати та змусити працювати збалансований суспільно важливий закон про регулювання лобістської діяльності.

 

Сергій Клімович

http://kuluar.com.ua