Skip to Content

Кучма вважає, що легалізація лобіювання – крок проти корупції

Досвід Польщі у легалізації лобіювання та ставлення польського суспільства до інституту лобіювання обговорювали учасники вебінару між Україною та Польщею, який проходив 10 листопада з ініціативи Інституту професійного лобіювання та адвокасі. Доповідачем був польський науковець Павло Кучма -  кандидат юридичних наук, автор кількадесяти наукових публікацій, правник-практик. Учасниками телемосту у Посольстві США в Україні були представники урядових та законодавчих органів влади України, громадські активісти, студенти, журналісти. Крім того, до розмови, за допомогою сучасних комунікативних засобів, долучилися в режимі он-лайн раніше зареєстровані учасники.

Закон про лобіювання був прийнятий у Польщі у 2005 році. Цьому передували активні дискусії у середовищі правників, експертів, законодавців. Колишня комуністична Польща, за словами Павла Кучми, сформувала у громадян певні стереотипи щодо того, що лобіювання – це риса притаманна англосаксонському суспільству і чужа слов’янському. Науковці та лобісти досі намагаються подолати упереджене ставлення до лобіювання, яке показово ілюструє вислів професора Ерліха: «Лобіювання – це гніздо інтриг та махінацій». З часом перемогли позиції тих, хто вважав, що тіньове лобіювання існує, незалежно від того, чи його визнає держава, і затуляти на це очі - значить сприяти корупції. На політикум також вплинули прогнози і оцінки Всесвітнього банку, які демонстрували надзвичайно високий рівень корупції в країні. У 1998 році у Польщі прийняли закон, який гарантував громадянам доступ до суспільно важливої і формації. Громадські опитування, слухання, інформаційна кампанія поступово підготували суспільну думку до змін і спонукали політиків до дій. Тому 399 голосами «За», при трьох, що утрималися і жодним «Проти» закон був прийнятий, Проте, в ході його застосування було виявлено багато прогалин та невизначеностей, шляхи вирішення яких наразі обговорюються в суспільстві. Трохи раніше, у 2003 році, одночасно зі створенням Асоціації професійних лобістів у Польщі був схвалений кодекс професійної етики представників цього виду суспільної діяльності.

Сьогодні у Державному реєстрі Польщі зафіксовано 175 лобістів. Павло Кучма вважає, що далеко не всі суб’єкти, які займаються лобіюванням професійно, зареєструвалися. На його думку, політики ще не доклали належних зусиль, щоб лобіювання цілковито сприймалося і застосовувалося як процес створення права та інструмент боротьби з корупцією. «Процес реєстрації лобістів у Польщі ще не є достатньо простим, - вважає експерт, - але коштує  порівняно недорого, 100 злотих».

Після теоретичного екскурсу у справи лобіювання в Польщі Павло Кучма відповів на численні запитання учасників вебінару. Резюмуючи, побажав українським законодавцям, експертам, суспільству мудрості і рішучості у прийнятті відповідних законодавчих кроків в Україні.

Відеоконференції  за участю польського експерта передували включення з Вашингтоном та Брюсселем.