Skip to Content

Жовква Ігор – директор департаменту національних проектів «Укрнацпроекту»

 

Очевидним є те,  що, якщо існування легального лобіювання можливо в інших державах світу, провідних державах світу, європейських державах, в Сполучених Штатах Америки, то не лише теоретично, а й практично мало б бути можливим легальне лобіювання і в Україні. Інша справа, що для цього потрібно створити певні умови і не лише законодавчі.

●        Чи підтримуєте ви ідею законодавчого врегулювання лобіювання в Україні?

Безумовно, ідея така важлива, регулювання таке потрібне, бо будь-який процес який існує поза законодавчими рамками є  неврегульованим. Не потрібно врегулювання заради врегулювання. Тобто, якщо ми говоримо про те, що цей процес треба регулювати, то має бути не просто закон створений заради закону. В законі повинно бути чітко прописано умови процесу, покарання за не належне виконання цього процесу та відповідні механізми втілення цього закону.

●        Які перспективи та ризики ви можете пов’язати з законодавчим врегулюванням лобіювання в Україні?

Перспективи очевидно такі, що в нашій державі утвориться окрема сфера діяльності, яка до цього часу існувала лише на неврегульованих законодавством підставах. Тобто утвориться сфера, а відповідно утвориться і конкуренція, а відповідно будуть створенні і багато структур, які будуть цим займатися. Фактично, виникне нова сфера ринку.

●        Чи відомо вам про внесення народним депутатом В. Коновалюком до верховної Ради України законопроекту про лобіювання?

Так, безумовно відомо. Я мав змогу  бачити цей законопроект  та ознайомитися з його першими варіантами. В законопроекті мають бути прописані не лише визначення, не лише суб’єкти, не лише процедура, а найважливіше:  покарання за те, що цей закон не виконується, і механізми передбачені як цей закон використати в практичній діяльності.

●        Чи потрібно для органів державної влади лобіювання?

Так, безумовно, але цивілізоване. Тому, що воно зараз очевидно існує в нецивілізованих рамках. Все одно, ті чи інші рішення будуть якимось чином прийматися, буде лобіюватися і їх прийняття. І цей процес не зупинити, він є, був і буде. Але ввести це в цивілізоване русло, безумовно, потрібно. Потрібно це і органам державної влади, і зацікавленим людям і суспільству взагалі.