Skip to Content

Соболєв Єгор – журналіст бюро журналістських розслідувань «Свідомо»

 

- Наскільки можливе існування легального лобіювання в Україні?

            Я думаю, що в Україні можливо все. Зараз мі бачимо погане можливе, а  можливо й добре. Безумовно, цей процес потрібен. Нещодавно я брав участь  разом з іншими журналістами в лобіюванні закону про доступ до публічної інформації та я  зрозумів, що ця річ, окрім того що вона може бути захоплюючою, вона може бути чистою і чесною, корисною для людей.

Я думаю, що потрібно обмежити в цілому можливість політиків отримувати якісь привілеї.  Я  не кажу вже про  і хабарі під час голосування. Це має бути пов’язано, по-перше, з декларуванням доходів і видатків, по-друге, за чітким контролем наявності бізнес інтересів у пов’язаних осіб і видатків цих пов’язаних осіб, у дружини, родичів, адвокатів. В межах цього, потрібно врегулювати і лобіювання, інакше закон буде мертвій, оскільки вони будуть брати гроші та ховати все це від закону. Я впевнений, що українці здатні на найкраще, найчистіше, в тому числі і стосовно політичних процесів. В нас порядність на справді генетично закладена, просто ми в собі цю якість ще не до кінця відкрили. Я думаю, що ми можемо показати найкращі показники.

Я боюся, що основна проблема буде в тому, що воно буде робитися в обхід закону. Тому, закон має бути дуже справжнім, він має бути неформальним, а передбачити всі можливості, коли політиків намагаються не просто підмовити за щось голосувати – а купити напряму, через ті чи інші преференції. І головний ризик,  щоб закон не був просто папірцем.