Skip to Content

Щерба Олександр – посол з особливих доручень МЗС України

 

Працюючи в США протягом 5 років, я зробив декілька, як мені здається, цікавих висновків, принаймні для мене цікавих висновків щодо того, як функціонує американська політика. Один із цих висновків полягає в тому, що сила американської політики зводиться до усвідомлення кількох досить простих речей. Одна із цих речей полягає в тому, що реальна політика робиться реальними людьми. І ці люди, звичайно в демократії вони обираються виборцями, існують в рамках певних повноважень, які передаються їм народом, але в процесі своєї роботи ці люди неминуче перебувають під тими чи іншими впливами. Можна закривати на це очі, а можна поставити цей процес в рамки законодавчі.

В США саме так і відбулося, існує ціла низка законів, які регулюють лобістську діяльність. Більше того, в розумінні американця лобістська діяльність є невід’ємною складовою того,  що називається народовладдям. Як не дивно це для нас звучить, вони вважають,  що це теж спосіб впливу народу на тих, кого вони вибирають, хоча і спосіб досить специфічний. Саме тому він регулюється цілою низкою законів. І я сподіваюсь, що аналогічний закон з’явиться в Україні. Як результат того, що в Америці ця діяльність отримала чітке суспільне і навіть політичне визнання, лобізм перетворився на справжню індустрію. Всі ми знаємо про Уолт Стрит в Нью-Йорку, яка є фінансовим символом Сполучених Штатів. Таким самим символом лобізму в Сполучених Штатах є Кей Стрит в Вашингтоні. Коли ти кажеш Кей стрит, то майже кожна людина, принаймні політично освічена в США, розуміє що йдеться про вулицю де зосереджено десятки, якщо не сотні, лобістських контор, які впливають на американську політику. Для довідки – в США зараз більше лобістів нараховується, принаймні офіційно, ніж журналістів. Це істина, це дійсно дуже така потужна індустрія, в якій обертаються мільйони, якщо не мільярди доларів.

Що таке лобізм в Сполучених Штатах? Звичайно, це дуже багато

рівневе і багато смислове поняття. Але, як на мою думку, те, з чим я стикався, працюючи в українському посольстві в Вашингтоні і працюючи саме з конгресом, членами конгресу, комітетами. Це на сам перед дві речі: вміння відкривати двері і вміння, зайшовши в ці двері, переконати. Саме тому, в лобістських структурах працюють насамперед дві категорії: перша – це люди з певним політичним або експертним авторитетом, наприклад, колишні конгресмени, колишні сенатори, колишні посли. Це люди, слово яких щось важить. Якщо ця людина каже, що ця справа варта того,  щоб підтримати її,  то до цих слів прислухаються. Друга категорія – це ті люди, які беруться до роботи коли двері відкриті, тобто вони -  це люди, які вміють переконати. 

Сказати, що політичний процес лобізму в конгресі наприклад завжди проходить завдяки цьому законодавству чисто і без корупції було б дуже великим перебільшенням. Регулярно трапляються скандали, скандали гучні. Але саме тому, що є це законодавство, можна спіймати за руку тих, хто зловживає лобізмом, тих, хто грає не по правилам. Це законодавство потрібне не лише тому, аби запобігти злочину, але й тому щоб тримати весь цей процес в контрольованих рамках.