Skip to Content

Продан Оксана – Голова правління Всеукраїнського об'єднання підприємців малого та середнього бізнесу «Фортеця»

 

●        Чи можливе існування легального лобіювання в Україні?

На сьогоднішній момент нелегального лобіювання не існує тому, що не існує визначення, що це таке, немає порядку роботи лобістів, хоча вони існують, вони працюють, але нелегальними їх назвати не можна.

Сьогодні лобіюванням займається будь хто і в будь-який спосіб, і немає доступу суспільства до того процесу, в результаті якого приймаються ті чи інші рішення.  Тому, врегулювання на законодавчому рівні саме цих питань забезпечать прозорість і зрозумілість прийняття рішень.

●        Як ви вважаєте, які перспективи та ризики пов’язані з врегулюванням цього питання на державному рівні?

По-перше, необхідно достатньо правильно, чітко виписати вимоги щодо прозорості процедур діяльності лобістів. По-друге, необхідно унеможливити жодні корупційні дії при визначенні лобістів при  наданні прав лобістів займатися їхньою діяльністю. Крім того, спірне, на сьогодні, для мене є питання того, чи лобісти повинні працювати з політиками, з першими особами держави чи вони мають працювати з виконавцями в різних державних установах. Це питання потребує дослідження.

●        Чи відомо вам про внесення народним депутатом В. Коновалюком  до Верховної ради законопроекту про лобіювання?

Так, відомо. Є цей законопроект, я з ним знайома. Він потребує доопрацювання, хоча б з точки зору антикорупційної  складової. Мало того, що недостатньо прозоро виписані процедури до допуску та надання цього виду діяльності. По-друге, це подвійний захист чи подвійний щит, який повинні пройти майбутні лобісти, щоб отримати можливість працювати. Знову ж таки, в цьому законі не визначено з ким саме в державних органах має працювати лобіст.

Сьогодні держава дуже активно користується послугами тих людей, які не є працівниками державних органів, не є службовцями, але дуже часто набагато краще розбираються в тих питаннях, щодо яких сьогодні здійснюється реформування, ніж ті люди, які займаються цим від імені держави. Тому, сьогодні, знову ж таки, в законопроекті Коновалюка є питання які непідвладні, якими не повинні займатися лобісти, сьогодні навіть ці питання дуже в багатьох випадках вирішуються державними органами з допомогою тих людей, які відстоюють інтереси тих чи інших груп суспільства.