Skip to Content

Нанівська Віра – Директор «Міжнародного центру перспективних досліджень»

 

Законодавче врегулювання лобіювання можливе. Бо воно є можливим в багатьох країнах, тож ,очевидно, є можливим і в Україні. Інша річ, чи воно нам потрібне і що воно змінить? Мені здається, що Україна абсолютно переборщує з законами весь час, коли не політика визначається щодо лобіювання, що ми будемо дозволяти чого не будемо дозволяти. Як ми будемо карати? Кого будемо карати? Вірніше, за що будемо карати? У мене є тут такий великий збірник різних західних законів, тут дуже детально розписано за яке порушення як карають.

У нас в проекті закону теж написано, що є покарання, але ці покарання у нас такі: у разі порушення лобістами вимог, але нема ні слова про це яке порушення і яких вимог, до них можуть бути вжиті, а можуть і не бути вжиті Такі заходи: перше  - письмове попередження про недопущення, пальчиком помахають. Друге – штраф. Який штраф? Скільки? Ні слова немає! Скасування акредитації лобіста і скасування реєстрації лобіста. Це серйозні точні дії, але за яке порушення ці дії будуть застосовуватись, зовсім незрозуміло! Ані слова немає про те, що на заході роблять з тими порушниками, про тюрму ми не говоримо, в нас в тюрму не кого не саджають, а штрафи невизначено які: 10 гривень чи мільйон гривень? Не зрозуміло!  В законі була тільки одна фраза: порушення цього закону карається законодавством. Яке порушення і яким законодавством? Шукайте в кримінальному, шукайте в адміністративному кодексі, шукайте де захочете! Отже, це перша річ, яка закон перетворює на пісню. І у нас цих пісень, як мені відомо, 6 тис. законопроектів лежить у Верховній Раді.

Тому, може бути ще один закон, який є такою книгою мрій або книгою, яка описую речі які ми хочемо бачити в себе в країні, але не розуміємо різниці між законом і мріями. Тому, що закон тільки тоді стає законом, коли за порушення цього закону є покарання, які не можна обійти. Якщо немає точного запису в законі, якщо немає такої гарантії чи такої невідворотності покарання, то це вже не закон, це просто гарна книжка.