Skip to Content

Крижанівський Володимир – віце-президент Асоціації народних депутатів України

 

●        Чи підтримуєте ви ідею законодавчого врегулювання лобіювання в Україні?

У нас це має бути виписано і виписано дуже детально. Тому, що, на превеликий жаль, ми не призвичаєні до чіткого виконання законів. Пам’ятаєте  відому фразу: «в Росії жорсткі закони, але щастя полягає в тому що вони не виконуються». Тому мають бути, обов’язково мають бути закони, які будуть унормовано законодавчо.

Лобіст  не повинен бути зв’язковим між владою та кимось. Тобто, зв’язковим з точки зору  корупції. Щоб доносили хабарі до влади?  Ні, в жодному разі. Вони повинні доносити до влади  законодавчі вимоги того законопроекту, роз’яснювати, доводити. Ось в цьому має бути лобізм.    

 Важливо, щоб лобізм став шляхом, через який громадськість зможе приймати участь у законодавчому процесі. На превеликий жаль, зараз погано унормовано участь сторонніх у законодавчому процесі. Це стосується і  депутатів, і співробітників апарату Верховної Ради. Дуже важливо, щоб громада могла прийняти участь у процесі, але вони повинні доносити і роз’яснювати положення законопроектів. Тому, що депутати часто-густо цього не знають. Також лобісти мають дуже швидко реагувати на внесення пропозицій, вони можуть роз’яснювати авторам пропозицій, пояснювати  чому ці пропозиції, наприклад, не прийнятні або навпаки прийнятні, підтримати. Тобто лобізм є дуже важливим, він робить більш професійним процес прийняття рішень у Верховній Раді. Він робить його більш прозорим. Громадські організації можуть мати своїх лобістів, які будуть просувати рішення, що захищають ці громадськими організації, профспілками і таке інше. Тобто лобізм -  це надзвичайно потрібна річ, дуже потрібна річ, але легальна і така, яка буде унеможливлювати процес корупції.