Skip to Content

Богатир Володимир - заступник Міністра юстиції України

 

●        Наскільки можливе існування легального лобіювання в Україні?

Можливе, але потребує інституційного закріплення в законодавстві України. На мою думку, це найбільш вдалий спосіб існування легального лобіювання,  тому воно не буде змішуватись з такими явищами як корупція.

Якщо інститут лобіювання буде законодавчо закріплений,  це буде сприяти нормальному створенню та існуванню таких компаній, які б професійно займались лобіюванням. На мою думку, це тотожній до юридичної практики вид діяльності. Світовий досвід показує, що десь приблизно третина компаній, які займаються лобіюванням – це юридичні компанії, що представляють інтереси своїх клієнтів.

●        Які ризики і перспективи ми могли б виділити в цьому процесі?

 В першу чергу я не хотів би пов’язувати лобіювання з одним із шляхів боротьби з корупцією. Друге явище,  яке мені не сподобалось під час проведення круглих столів і в подальшому розгляді в Кабінеті Міністрів – це  зміна назви законопроекту. Коли ми ведемо мову про лобіювання,  ми не маємо плутати лобіювання з впливом громадськості на прийняття урядових актів. Сьогодні існує багато методів і способів впливу громадськості, зокрема і через дію громадських організацій, які активно долучені до процесу обговорення тих чи інших нормативно-правових актів, що розробляються; вони залучені до громадських рад і таке інше. Особисто я не дуже схвально сприймаю ідею лобіювання в місцевих органах влади.  Я вважаю, що це має бути щось з такими великими макро показниками, це мають бути закони та постанови Кабінету Міністрів.

Мені прикро, що сьогодні в Україні не існує жодної міжнародної компанії, яка професійно здійснює лобістську діяльність. Я маю на увазі ті компанії, які б входили в 10 провідних лобістських компаній, і здійснювали свою діяльність в країнах Європи та Сполучених Штатах Америки.  Мені було б приємно бачити такі компанії в Україні,адже це говорило б  про певний елемент виходу економіки на новий рівень.  Суспільство має визнати існування такого інституту, ми маємо визнати існування фактичної лобістської діяльності та унормувати її. Для того, щоб лобіювання не ототожнювалось з якимись  іншими явищами, які суспільство засуджує.