Skip to Content

Ігор Жданов

Президент аналітичного центру «Відкрита політика» Ігор Жданов вважає, що з огляду «чистої теорії» ініціативу прийняття закону про лобізм можна вітати, якщо це дійсно зробить лобіювання більш прозорим.

Він зауважив, що не завжди система, яка успішно працює за кордоном має такий самий успіх і в Україні. «Потрібно розділити декілька речей. По-перше, за кордоном в окремих країнах дійсно існують законодавчі підстави для лобізму, тому чітко ці підстави врегульовуються. Фірми реєструються в парламенті чи в конгресі, наприклад в США, є офіційні лобісти при фірмах, їхня діяльність достатньо відома і вона є досить прозорою. Видно, які законопроекти лобіює та чи інша лобістська контора, - говорить Жданов. - В Україні лобізм підпільний, скритий. Є групи, які захищають певні інтереси, знаходять контакти з органами влади, з народними депутатами, з представниками міністерств, відомств, намагаються лобіювати ті чи інші державні рішення на користь своїх приватних інтересів».

Тому, експерт сумнівається, що прийняття закону про лобізм призведе до поліпшення стану боротьби з корупцією. На його погляд, причини полягають дещо в іншому.

«Нам потрібна більш прозора система прийняття державних рішень, нам потрібен аналіз законодавчих актів на предмети ймовірної корупціоногенності, нам потрібно створити національне бюро розслідування, яке б займалося доланням корупції в вищих ешелонах влади, нам потрібна незалежна судова гілка влади, яка б теж не була корумпованою, а виносила справедливі рішення», - зазначає Жданов.