Skip to Content

Законопроект про лобіювання отримав новий імпульс до вдосконалення

Круглий стіл на тему: «Інституціалізація лобіювання в Україні: перспективи схвалення відповідного законодавства» пройшов 12 березня у Києві. Його проведення ініціювали Інститут професійного лобіювання та адвокасі, Американська торговельна палата, Програма сприяння парламенту ІІ, адвокатське об’єднання «Arzinger».   

У заході взяли участь народні депутати України Валерій Коновалюк та Анатолій Горбатюк, голова Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України Леонід Козаченко, представники Американської торговельної палати, Агентства США з міжнародного розвитку , директор Програми сприяння парламенту ІІ Елеанора Валентайн, партнер адвокатського об’єднання «Arzinger» Павло Ходаковський, директор з міжнародних зв’язків і відносин з інвесторами фірми «СКМ» Джок Мендоза-Вілсон, експерти, юристи, науковці та активісти громадських організацій.

Захід відкрив президент Американської торговельної палати Хорхе Зукоскі. Директор Програми сприяння парламенту ІІ Елеанора Валентайн розповіла про діяльність проекту, яким вона керує, та про підтримку інституціалізації лобіювання в Україні, використовуючи сучасні механізми та інструменти залучення громадськості до розробки важливих законодавчих актів.

Народний депутат України Валерій Коновалюк у своєму виступі зауважив, що через відсутність законодавчого врегулювання та традицій у суспільстві побутує негативне ставлення до такого виду діяльності, як лобіювання. Він наголосив, що статті 38-40 Конституції України безпосередньо дозволяють громадянам впливати на формування та реалізацію державної політики, тому прийняття ініційованого ним законопроекту дуже на часі. Через відсутність закону про лобіювання, на думку Валерія Коновалюка, якість законопроектів, що подаються на розгляд українського Парламенту, часто-густо є досить низькою. Депутат також висловив упевненість у тому, що, коли будь-яку діяльність, спрямовану на прийняття закону можна буде здійснювати легально, різні інструменти корупційного впливу матимуть менше сенсу. Крім того, не гальмуватиметься впровадження реформ. Резюмуючи, Валерій Коновалюк висловив упевненість у тому, що депутати приймуть відповідний закон у першому читанні.

 

Народний депутат Анатолій Горбатюк, який є також відповідальним у профільному комітеті Верховної Ради України за підготовку до проведення комітетських слухань щодо цього законопроекту, звернув увагу присутніх на те, що, на його думку, попереднім президентам не вистачило політичної волі для прийняття закону про лобіювання. Але він сподівається, що тепер справа зрушила з «мертвої точки». Народний обранець висловив упевненість у тому, що лобісти допомагатимуть законодавцям у їх роботі. Він також навів приклади успішної діяльності лобістів у різних країнах світу, згадав про заходи з урегулювання лобіювання у сусідній Росії. Окрім того, Анатолій Олексійович звернув увагу присутніх, що, відповідно до Регламенту Верховної Ради України, на цьому етапі розгляду до законопроекту не може бути внесено жодних змін за результатами цього круглого столу або будь-якого публічного заходу. Тому авторові законопроекту було запропоновано визначитись щодо подальшої стратегії розгляду законопроекту з метою формулювання відповідного рішення Комітету. 

За словами народних депутатів, інформацію про роботу над законопроектом невдовзі буде заслухано на засіданні  Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва та місцевого самоврядування. Парламентарі також висловили упевненість, що законопроект має бути розглянуто у першому читанні на сесії Верховної Ради України ще поточного скликання.

Голова Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України Леонід Козаченко підтримав ідею про необхідність законодавчого регламентування лобістської діяльності в Україні  у цілому, наголосивши також на тому, що близько 50 членів цієї організації надіслали пропозиції та зауваження до зазначеного законопроекту. 

 

 

 

 

Директор Інституту професійного лобіювання та адвокасі Денис Базілевич також зупинився на важливості врегулювання лобістської діяльності у світлі світових тенденцій, пов'язаних із впливом фінансово-економічної кризи на розвиток країн та особливій необхідності забезпечення прозорості та публічності у сфері розподілу державних фінансів, спрямованих на економічну і соціальну підтримку. Денис також ознайомив учасників заходу з підсумками електронного громадського обговорення законопроекту «Про регулювання лобістської діяльності в Україні", що проводилось за підтримки Програми сприяння парламенту ІІ відповідно до рішення Комітету ВРУ з питань державного будівництва та місцевого самоврядування.  

У своєму виступі відомий управлінець, директор з міжнародних зв’язків і відносин з інвесторами фірми «СКМ» Джок Мендоза-Вілсон, який має значний досвід практичного лобіювання як у США, так і в європейських країнах, поділився із присутніми своїм досвідом взаємодії із органами державної влади у цих регіонах, характеризуючи загальні принципи і підходи до забезпечення прозорості та публічності здійснення лобістської діяльності, розкриття інформації про замовників лобістських послуг та розмірів фінансової винагороди за чинення лобістського впливу. Окремо Джок наголосив на доцільності включення до законопроекту механізмів врегулювання впливу груп інтересів іноземних країн, які дуже часто у значній мірі впливають на формування та реалізацію внутрішньої політики держави.

Законодавці та експерти в цілому зійшлися на думці, що прийняття закону слугуватиме ефективним інструментом у зменшенні рівня корупції в Україні, підвищить участь громадськості у законотворчості, зробить процес прийняття рішень у державі прозорішим і відкритішим. 

Учасники також у своїх виступах висловлювали коментарі та пропозиції й до окремих норм законопроекту, що будуть невдовзі систематизовані та спрямовані народним депутатам, залученим до процесу розгляду закопроекту, для подальшої роботи та його вдосконалення.